iPhone & iPad Aynı Projede Nasıl Yönetilir, Size Classes

Eski zamanlarda iPhone ve iPad uygulama geliştirmek için ayrı ayrı projeler oluşturmak, AppStore’a gönderirken 2 ayrı isimde uygulama oluşturmak gerekiyordu. Sonrasında Storyboard dünyamıza girdi ve projeye 2 ayrı storyboard eklenerek tek projede yönetilebilir hale geldi. MainStoryboard_iPhone ve MainStoryboard_iPad isimlerinde 2 ayrı storyboard’da ayrı ayrı ekranlar tasarlanıyor ve yönlendirme cihaza göre yapılabiliyordu.

Ve sonra eskiyen birçok bilgi gibi bu da mazide anılır hale geldi. Bu seferki yenilik AutoLayout ve SizeClasses ikilisiydi. Bu arkadaşlar sayesinde tek bir StoryBoard üzerinde her cihaz için uyarlamalar yapmak mümkün hale geldi. Şimdi bu uyarlamaları nasıl yapabileceğimizi, ihtiyaç duyabileceğimiz başkaca detaylarla birlikte konuşalım.

iPhone ve iPad İçin Farklı Orientation

Farklı uygulamalarda farklı gereksinimler söz konusu olabilir. Benim tercihim genel de iPhone’u portrait (dik), iPad’i ise landscape (yatay) olarak tasarlamak. Tek proje oluşturacaksınız ve bunu çalıştırırken iPhone’larda ve iPad’lerde farklı orientation’larda çalışacak. Bunu sağlayabilmek için info.plist dosyanız üzerinde iPhone ve iPad için farklı orientation’lar düzenleyebilirsiniz.

<key>UISupportedInterfaceOrientations~ipad</key>
<array>
	<string>UIInterfaceOrientationLandscapeLeft</string>
	<string>UIInterfaceOrientationLandscapeRight</string>
</array>

<key>UISupportedInterfaceOrientations~iphone</key>
<array>
	<string>UIInterfaceOrientationPortraitUpsideDown</string>
	<string>UIInterfaceOrientationPortrait</string>
</array>

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Bu yazıyı beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak için paylaşabilirsiniz.

Leave a reply