Size Classes 1 – Compact ve Regular Kavramları

Gerçekten çok önemsiyorum kendilerini. Sadece iPhone ve iPad üzerinde çalışacak uygulamalarda farklı konfigürasyonlar yapmak için kullanılan bir araç olarak düşünmemek gerekli. Aynı zamanda cihazların yatay veya dikey orientation’larında farklı tasarımlarda içinde kullanılabilmektedir. Veya sadece iPhone Plus’lar için farklı bir tasarımda hayal edebilirsiniz. Temel olarak farklı cihaz boyutlarına bağlı olarak farklı bir görünüm elde etmenizi sağlayan yapıdır Size Classes. iPhone üzerindeki Hesap Makinesinin yatay ve dikeydeki kullanım farklılığı çok temel bir örnek olarak incelenebilir.

Öncelikle cihaz ayrımının neye göre yapıldığını anlamak gerekiyor. 2 kavramı anlamak bu noktaya çok önemli, regular ve compact.

regular : tasarım açısından geniş bir alana sahip

compact : tasarım açısından sınırlı bir alana sahip olarak anlamlandırabilirsiniz.

Şimdi ürün çeşitliliğimizi de düşünerek konuyu biraz açalım. Düşünmemiz gereken aşağıdaki şekilde bir arayüz çeşitliliği var.

Plus olmayan iPhone’ların yatay ve dikey görünümleri

Sadece dikey durumda yükseklik Regular, bunun dışındaki tüm varyasyonlarda genişlik ve yükseklik compact.

iPhone Plus’ların dikey ve yatay görünümleri

iPhone Plus’lar daha geniş bir alana sahip oldukları için uzun kenar yatay veya dikey durumunda regular, kısa kenar ise her iki durumda da compact. yukarıdaki iPhone serisinden tek farkı yatayda genişliğin Regular olmasıdır.

iPad’lerin dikey ve yatay görünümleri

iPad’ler ise yayla misali, yatay veya dikey farketmeksizin hem genişlik ve yükseklik regular.

 

Peki ama nedir bu compact ve regular? XCode üzerinde belirli özellikler bu regular ve compact durumlarına göre belirlenebilmekte. Örneğin bir UILabel’ın font’unu düşünelim. Yapmak istediğimiz şu olsun. Tüm iPhone’larda font-size’ı 15, iPad’lerde ise font-size’ı 20 olarak ayarlamak isteyebilirsiniz ki normal olanda bu şekilde bir düzenleme yapmaktır. Yoksa iPhone’da normal olan boyut, iPad için çok küçük veya iPad’e göre normal ayarlarsanız iPhone’larda çokça büyük olabilecektir. İşte bunun önüne geçmek için diyoruz ki;

[w. Regular ve h. Regular] ve [w.Compact ve h.Regular] olacak şekilde 2 farklı font ekleyelim.

Burada w : width(genişlik), h : height (yükseklik) ifade etmektedir.

 

Şimdi burada bazı kurallar eklemiş olduk. Dedikki örneğin şayet cihazın genişliği ve yüksekliği regular ise font-size 22 olsun. [wR hR]

[wR hR] ne demek? Sadece iPad’lerin yatay ve dikeyleri. Sadece iPad’lerin genişlik ve yükseklikleri Regular olur demiştik hani. Bu sebeple uygulamayı bir iPad’de çalıştırınca bu label’ın fontu 22 olacaktır.

2. kural; [wC hR] ise. Yukarıdaki anlatımı da tekrar incelerseniz, genişliğin Compact, yüksekliğin Regular olması şartı tüm iPhone’ların dikey durumlarıdır.

iPhone’ların yatay durumunda wC hC olacaktır. iPhone Plus’ların yatay durumlarında ise wR hC olacaktır. Siz isterseniz bunlar için de ayrıca Font’lar ekleyebilirsiniz. Font’un yanındaki +’ya tıklayarak bu çeşitlendirmeyi yapmak mümkün olacaktır. Veya şuan ki durumda bırakırsanız belirtilen kurallar dışındaki arayüz varyasyonlarında standart Font değeri olarak verilen 15 kullanılacaktır.

Farkındayım biraz karışık olduğunun. O yüzden hadi bir video çekelim bunun için.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Bu yazıyı beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak için paylaşabilirsiniz.

Leave a reply