Xcode 10’da Storyboard’a Resim Ekleme ve Image Literal

Xcode 10 ile birlikte değişen alışkanlıklarımızdan birisi ve bence önemlilerinden; Storyboard üzerinde tasarım yaparken ekleyeceğimiz görsellerle ilgili. Xcode 10 öncesinde sağ alt köşede bulunan alanda proje ve assets içerisinde bulunan tüm png, pdf vb. listelenirdi ve sürükleyerek arayüzünüze eklemeniz mümkündü. Xcode 9’daki görüntüyü aşağıda bulabilirsiniz.

Fakat Xcode 10 ile birlikte bu yapı tamamen değişti. Arayüze ekleyeceğiniz elementlere (UIButton, UILabel vb). üst barda bulunan aşağıdaki resimde göreceğiniz menü yardımıyla erişebiliyorsunuz.

Fakat görsellere erişebileceğiniz bir menü yok. Ama bir kısayol var hayat kurtaran. command+shift+m

Storyboard’unuzu açın, kısayolu tuşlayın ve açılan panelden istediğiniz görseli arayüze sürükleyin.

Gelelim Image Literal konusuna. Arayüzden yukarıdaki şekilde görselleri seçtiniz. Fakat yine Xcode 10 öncesinde kodunuzu yazarken şöyle bir kolaylık vardı. Bir UIImage nesnesini görselin ismini kullanarak aşağıdaki şekilde oluşturabilirsiniz normalde.

let image = UIImage(named : “profile.png”)

Fakat daha güzel bir yöntemle let image = pro… şeklinde kodunuzu yazarken intellisense üzerinde profile.png görselini seçerekte bir UIImage nesnesi oluşturmanız mümkündü. Fakat Xcode 10 ile birlikte bu yapıda değişti.

Şunu deneyiniz. Kodunuzu yazarken Image Literal yazın ve açılan intellinsense popup’ında Image Literal’i seçin. Kodunuza bir ikonun eklendiğini göreceksiniz. O ikona çift tıklayarak tüm görsellere erişebileceğiniz bir popup’ın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Bu yazıyı beğendiyseniz daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak için paylaşabilirsiniz.